לק"י נוסח תימן-פורטל קהילות תימן

כתובתינו: רחוב בירנבוים 26 בני ברק
טלפון: 03-6781444 
שעות פתיחה: א-ה 10:00-21:00 יום ו' 9:00-13:00 

ברוכים הבאים! 


הצטרפו לרשימת התפוצה
שלח לחבר
חדשות
חנות
רדיו שבזי
תוכן
הלכות
מוזיקה
אודיו
וידאו
חיי קהילה
גלריה
כתר תימן 1

מידה כנגד מידה

מידה כנגד מידה

בצפון תימן היו 2 יהודים. אחד מקצועו רצען והשני מקצועו נפח. הלכו שניהם למקום הנקרא נגראן לעבוד. הגיעו אצל איכר ערבי עשיר וסיפרו לו את עבודתם. אמר להם, יש לי הרבה עבודות במקצועות שלכם, אתם תשבו אצלי ואני אתן לרצען חדר בתוך הבית שלי שיעבוד בו ולנפח אני אתן חנות ליד הבית שלי שהוא יעבוד בה.

     מצא חן בעיני היהודים הסיפור והתחילו לעבוד. הרצען היה בתוך הבית והיו נותנים לו אוכל וקפה, והנפח בחוץ לא מקבל כלום. הנפח אמר לרצען: תדאג שיביאו לי אוכל וקפה. אמר לו אני לא אגיד להם כלום, העיקר אני, יש לי הכל ולא מעניין אותי ממך. הנפח התרגז על הרצען שהוא לא מוכן אפילו לומר לאנשי הבית שיתנו לו אוכל וקפה. קרא לבעל הבית ואמר לו תשמע, היהודי הרצען לפעמים הוא משתגע ועלול לעשות נזקים. אמר לו כשתראה אותו ממלמל בשפתיו ופונה ימינה ושמאלה מתחיל השגעון, אתה תשמור עליו. נתנו לרצען אוכל ושתיה כשגמר לאכול ולשתות התחיל לברך ברכת המזון והיה ממלמל בשפתיו ופונה ימינה ושמאלה לחפש את המחט והמספרים שלו. הערבי ראה אותו, התחיל לצעוק עליו - יהודי אל תשתגע פה, והיהודי ממשיך לברך ולחפש. הערבי קם והרביץ לו מכות חזקות ואמר לו בבית שלי לא משתגעים. הרצען הרגיש שזה הנפח שאמר לבעל הבית את הדברים האלה. הרצען שמר את הדברים בשקט.

     יום אחד בא עבד שחור וביקש שהרצען יתקן לו את הנרתיק של החנית שלו וכשהתמרים יבשילו הוא יתן לו את שכרו. הלך העבד לנפח וביקש שהוא יתקן את המחרשה והוא יתן שכרו תמרים בעוד חודש. אחרי חודש הרצען הלך לבית העבד שיתן לו את התמרים שהוא חייב לו. הגיע לבית של העבד וראה אותו על הגג של הבית ליד התמרים. אמר לעבד שיתן את מה שמגיע לו, העבד התחיל לצעוק על הרצען ואיים עליו שאם לא ילך מהבית שלו הוא יכה אותו. הרצען ירד מהגג בחדר היה הנרתיק שתיקן, לקח את הנרתיק וברח. העבד ראה אותו שהוא לקח את הנרתיק, רדף אחריו להכותו ולקחת את הנרתיק. למזלו של היהודי הגיע לבית עם חצר שיש לו דלת גדולה. הרצען נכנס לחצר והאישה הזקנה רצתה לסגור את הדלת, העבד הגיע ודחף את הדלת והזקנה אחריו הפיל אותה לרצפה והתחילה לצעוק היו לזקנה שני בנים והם שמעו את הצעקות של אמם וירדו מהבית וראו את העבד, תפסו אותו והרביצו לו מכות קשות ואמרו לו אם לא ילך להביא את שכר היהודי הם יכו אותו מכות רצח. הלך העבד והביא את מה שמגיע לרצען, לקח את הנרתיק וחזר הביתה.

     הרצען הגיע הביתה והנפח שאל אותו אם העבד שילם לו מה שמגיע לו. ענה לו בוודאי, אני הגעתי לבית של העבד, התחלתי לצעוק עליו והוא פחד ושילם לי זה שמגיע לי. הנפח למחרת הלך לבית של העבד, רק הגיע ליד הבית והתחיל לצעוק על העבד. העבד רק ראה את הנפח, התחיל להשתולל, ירד והיכה את הנפח מכות רצח ואמר - כל יום יבוא אלי יהודי אחר. הנפח חזר מוכה ובלי שיקבל את זה שמגיע לו. הנפח הגיע הביתה והתחיל לצעוק על הרצען, אתה שיקרת לי וגרמת שירביצו לי בגללך. אמר הרצען, אתה שכחת מה אמרת לבעל הבית שאני משתגע והוא היכה אותי בגלל מה שאמרת לו, מידה כנגד מידה אדוני.

עוד מסיפורי תימן....

קודש לכל חי
אתר מסורת
החנות