לק"י נוסח תימן-פורטל קהילות תימן

כתובתינו: רחוב בירנבוים 26 בני ברק
טלפון: 03-6781444 
שעות פתיחה: א-ה 10:00-21:00 יום ו' 9:00-13:00 

לאור המצב ניתן לעשות הזמנות טלפוניות בשעות הפעילות או דרך האתר.

ווצאפ 053-6781444  מדור פסח


 

הצטרפו לרשימת התפוצה
שלח לחבר
חדשות
חנות
רדיו שבזי
תוכן
הלכות
מוזיקה
אודיו
וידאו
חיי קהילה
גלריה
שירות הזמנות נוסח תימן בווצאפ! 053-6781444

סיפור חידה

12/06/2019

מלך תימן נוהג היה להתחפש בתחפושות שונות ולצאת אל רחובה של עיר לשמוע מה אומרים הבריות על המלך ועל ביתו. לפעמים היה יוצא בשעות היום, מתערב בתוך השוק הסואן, ולפעמים היה יוצא בלילה, ורק מתי סודו ידעו את צאתו ואת בואו. ובעיר צנעא היה יהודי צורף בעל חנות בשוק, בחוך המדינה של הגויים. ולאותו יהודי היה סדר יום קבוע: כל יום בבוקר היה משכים לביה הכנסת לתפלת שחרית בציבור, ובתום התפלה היה יושב עם החכמים לשלש בתורה שבכתב ובתורה שבע"פ. לאחר השילוש היה חוזר לביתו, אוכל ושותה, יוצא אל האיטליז ואל שוק הירקות לקנות את צרכי הבית ומשתהה עד ארבע שעות ביום. לאחר כל אלה היה עולה למדינה, פותח את חנותו ומתחיל יום עבודתו, שהיה נמשך אל תוך הלילה. פעם אחת, בערב מערבי צנעא השוקטים והשאננים, עבר המלך ברחוב השוק וראה אור בוקע מבעד לדלת אחת החנויות. הציץ מבעד לסדק שבין הקרשים וראה יהודי צורף יושב רבון על עבודתו. כל החנויות שבשוק היו נעולות בשעה זו ובעליהן כבר עלו על מטותיהם. ויהודי זה עודנו יושב ועובד. דפק המלך בדלת ונכנס. הוא היה מחופש בבגדי חיל פשוט. אך היהודי לא התקשה לזהותו. רק המלך יטול להרשות לעצמו לשוטט ברחובות קריה בשעות אליסך ללא פנס ביד. היהודי קם בפני המלך, בירך אותו בברכת ערב טוב והגיש לו שרפרף לשבת עליו. המלך החזיר ברכה, ישב ושאל את הצורף: - מדוע אתה עובד עד שעת ערב מאוחרת? מדוע אינך סוגר כשאר בעלי חנויות לפני שעת אליסך? אמר לו: - אני צריך לעבוד כדי להספיק למלא את מכסת יומי, כיון שאינני פותח את חנותי אלא כחום היום. בשעות הבוקר רץ אני לעבוד את בוראי, לומד ויוצא לשוק לערוך קניות בשביל הבית, - וכמה אתה משתכר ליום? - לא פחות משמונה קרוש. שמונה קרוש? השתומם המלך והפטיר - אפילו ראש השרים אינך משתכר שמונה קרוש ליום: אתה ודאי אמור להיות עשיר גדול... - אכן, שמונה קרוש הם סכום הגון, אבל, עשיר, אינני עשיר כלל, עד היום לא חסכתי אפילו קרש אחד... - ומה אתה עושה בכל הכסף שאתה מרויח? - מה שאני מכניס אני מוציא. - על מה כבר אפשר לבזבז סכום בגודל כזה? מה הן הוצאותיך?

 

היהודי פירט הוצאותיו באזני המלך בלשון חידה וכך אמר, - קרשין מקצא וקרשין סלף. וקרשין לא מקצא ולא סלף. וקרשין לי ולמרתי ושני קרוש פרעון (שני קרוש הלואה. ושני קרוש לא פרעון ולא הלואה. ושני קרוש לי ולאשתי). המלך שמע את החידה וגם את פשרה והתפעל מאד לא רק מתוכן הדברים אלא גם מהאיש עצמו. ועם שעמד לצאת אמר: - לא תביע ברכיץ (אל תמכור בזול) 1 והיהודי ענה: - לא תעלם חריץ (אל תלמד פיקח)! למחרת היום זימן המלך לשריו ויועציו ואמר להם: - ישנו אדם אחד המכניס שמונה קרוש ליום ומוציא שמונה קרוש. וזה פירוט הוצאותיו: "שני קרוש פרעון ושני קרוש הלואה, ושני קרוש לא פרעון ולא הלואה: ושני קרוש לו ולאשתו". אני שואל אתכם, מה פשר הוצאותיו של האיש, ולאילו צרכים הוא מוציא את כל הכנסתו? אמרו לו: - אדוננו המלך. תן לנו זמן! אמר להם: אם לא אשמע מכם תשובה ברורה בתוך שמונה ימים לא תהיו עוד ראויים לעמוד לשרת לפני... אך יצאו מלפני המלך ומיהרו לפשוט בעיר: הם סרקו את השווקים והחנויות, חיפשו אדם שמשתכר שמונה קרוש ליום ולא מצאו. לסוף היום השמיני הגיעו אל הצורף היהודי, שאלו אותו את שאלתם וזה ענה להם, שהוא משתכר שמונה קרוש ליום. אמרו לו: - מה עוללת לנו? הרגת אותנו! אנו מחפשים אותך זה שמונה ימים ואתה נמצא בקרבתנו... אמר להם: - מהו שעוללתי לכם, אדונים, ולשם מה אתם מחפשים אותי? אמרו: - פתור לנו את החידה שחדת למלך ותבוא על שכרך!... היתמם היהודי ואמר: - לא איש חידות אני ואינני יודע על מה אחם מדברים. אמרו לו: - יהודי, אין לנו זמן, מהר פתח פיך ותקבל אלף ריאל... היהודי סירב לדבר: הסכום המוצע רחוק היה מלהשביע את רצונו. הם הכפילו ושילשו את המחיר. וגם שלושת אלפים לא סיפקו אותו. בסופו של דבר עלו לחמשת אלפים ריאל ורק אז הוא התרצה להם. משקיבל את הכסף. פתר להם את החידה ואמר: - שני קרוש פרעון - הוא הסכום היומי שאני מוציא לכלכלת הורי הזקנים, כפרעון על כל מה שהשקיעו בי בגידולי ובחינוכי. שני קרוש הלואה - אני מוציא לכלכלת שני בני ולחינוכם על מנת שהם יחזירו לי בבוא העת יכלכלוני לעת זיקנה. שני קרוש לא פרעון ולא הלואה - אני מוציא אותם לכלכלת שתי בנותי. שלא על-מנת להחזיר. הבנות יעודות להינשא, ובהיותן נשואות לא יהיה ביכולתן לפרוע את חובן.

 

ושני קרוש לי ולאשתי -זה מבואר. השרים שמעו את פתרון החידה ומיהרו למסור את הדברים למלך. המלך הזמין אליו את הצורף ואמר לו: - למה הזדרזת למכור? הלא אמרתי לך: אל תמכור בזול! אמר היהודי: - ואני הן עניתי לך: אל תלמד פיקח! - בכמה מכרת? - בחמשה אלפים ריאל. - מחיר נאה, שיהיה לך לבריאות: מעתה תוכל לעבוד את בוראך בנחת ולא תצטרך לעבוד עד שעה מאוחרת בלילה...

עוד בכל החדשות...

מדור

הרב גמליאל

מדור הרב גמליאל
מדור

איש ימיני

מדור איש ימיני

מדור שתילי זיתים

מדור

שתילי זיתים

מדור שתילי זיתים

מדור אורחות הלכה

אורחות

הלכה

מדור אורחות הלכה

מדור שרש המנהג

מדור

שרש המנהג

מדור שרש המנהג
ספר חדש אמת צרופה