r התימנים - המנצחים הגדולים בבחירות! - נוסח תימן

התימנים – המנצחים הגדולים בבחירות!

23 ינואר

כשבוע לאחר סיום מערכת הבחירות לכנסת התשע"ג ניתן לומר שהמנצחים הגדולים הם ק"ק תימן יע"א.
יודע אני שמשפט זה נשמע לחלק מהקוראים כפתטי ומופרך, אך לעניות דעתי זו היא האמת לאמיתה והעלה את טיעוני לכך.
ראשית, אדגיש שאעסוק רק בשלוש מפלגות והן: ש"ס, יהדות התורה וכח להשפיע, משום שרק הן עוסקות בנושא התורני ולכן רק הן יכולות להשפיע (או יוכלו) על עדתנו הקדושה.


כח להשפיע
המפלגה הראשונה אשר היה נראה שהיא הכי מתיימרת לייצג את התימנים  היא "כח להשפיע". מפלגה זו בראשות הרב אמנון יצחק שליט"א, אשר לצערנו לא נכנסה לכנסת והגיעה רק לשליש מהקולות הדרושים בכדי לעבור את אחוז החסימה, זכתה לרוב קולותיה מבני ק"ק תימן (ניתן לראות ע"י פילוח הקולות בריכוזים התימנים). זאת, למרות שבמצע המפלגה ובתעמולת הבחירות כמעט ולא הוזכרו התימנים, אך התימנים הבינו בכמעין שיחת אילמים שאם העומד בראש המפלגה ממוצא תימני אז מן הסתם שהוא יעשה יותר למען העדה.
רבני העדה לא תמכו ב"כח להשפיע" (כל אחד וסיבותיו עמו) למעט הגאון ר' יצחק רצאבי שליט"א שאמר בעקיפין לתימנים לתמוך ב"כח להשפיע" באומרו "הרב אמנון יצחק – טוב לתימנים ולבעלי התשובה". רב נוסף אשר תמך בצורה נחרצת יותר ב"כח להשפיע" הוא הרה"ג יהודה גמליאל שליט"א.
לסיכום הדברים על מפלגתו של הרב אמנון יצחק שליט"א, ניתן לומר שחבל שהמפלגה לא עברה את אחוז החסימה, אך התימנים הרויחו מכך שכנראה "כח להשפיע" ישקיעו כעת בתימנים קצת יותר מאשר העברת מסרים לא ברורים, וצריך יותר מתמיכה של רבנים בודדים בכדי להגיע לכל פלחי העדה.


ש"ס
המפלגה השנייה היא ש"ס, אשר העומדים בראשה הפנימו כי לתימנים נמאס (במקרה הטוב) לקבל את שאריות העוגה. ראו את דבריו של מרן הרב עובדיה שליט"א בפגישתו עם חלק מרבני העדה, "יש לכם טענות עלינו. מוכנים לקבל בכל דבר ודבר. אתם אהובים שלנו. אתם ידידים שלנו", דברים אלו לא נאמרו סתם, אלא משום שהנחת העבודה בש"ס היא שהתימנים מאוכזבים קשות בלשון המעטה, והנחה זו חלחלה עד לפסגת הפירמידה והגיעה לעומד בראשה הרב עובדיה שליט"א.
בש"ס, נטו עד היום לחשוב שניתן לרכוש את קולותיהם של התימנים בנזיד עדשים ולהתכסות בעלה תאנה בדמות השר משולם נהרי. אך בבחירות האחרונות הם התבדו. התימנים הוכיחו, שהם "קצת" יותר מתוחכמים ממה שבש"ס נוטים לחשוב והצביעו באחוזים נמוכים בעשרות מונים עבור המפלגה הספרדית.
אפשר וקולות התימנים שהצביעו בעבר עבור ש"ס התפלגו באלה הבחירות: מנדט ל"כח להשפיע" שלא עברה את אחוז החסימה, ומנדט נוסף ליהדות התורה.
הראיה לכך שבש"ס הפנימו את המחאה התימנית נגדם, היא העובדה שהם עשו פעולות רבות לפני הבחירות בניסיונות אחרונים לרכוש את אמונם של התימנים, כגון: פגישת חיזוק של חלק מרבנים בעדה לרב עובדיה שליט"א, הפצת גילוי דעת של תמיכה ברב עובדיה (באמתלה כאילו רבני ק"ק תימן תומכים בש"ס), כשבוע לפני הבחירות דאגו לפרסם באחד האתרים האקטואליים המוכרים כתבה תדמיתית על העלאת יהודי תימן ונתנו לעצמם (למפלגת ש"ס) את הקרדיט על כך, הבטיחו הבטחות לעסקנים ורבנים תימנים שהם מבינים שצריך לעשות יותר למען העדה, פנו לרה"ג יצחק רצאבי שליט"א בבקשה להופיע בלווין בשיעור השבועי של הרב עובדיה שליט"א במוצ"ש הסמוך לבחירות ועוד.
בש"ס הציבו כמועמד מס' 12 את ר' יואב בן צור הי"ו שהינו ממוצא תימני ושהיה על סף כניסה לכנסת (היו חסרים כמה אלפי קולות בודדים), ולעניות דעתי, טוב שהוא לא נכנס לכנסת, משום שאז בש"ס היו מסתפקים בכך שהכניסו עוד נציג תימני והיו חושבים (לא לתומם) שזה ישביע את רעבונם של התימנים. עדיף לנו פחות נציגים תימנים בכנסת, אך יותר פעולות למען עדתנו הקדושה.
לסיכום הדברים, על מפלגת ש"ס ניתן לומר שעד הבחירות הנוכחיות, הם לא התייחסו לתימנים.  אך כעת הבוחרים התימנים מחוזרים ע"י תנועת ש"ס, ולכן זה יעשה רק טוב לעדתנו, רבנינו ומוסדותינו בתקופה הקרובה.


יהדות התורה
אחתום במפלגה שלא מתיימרת לייצג את ק"ק תימן, והיא יהדות התורה.
ביהדות התורה מבינים שאת המנדט השביעי הם קיבלו בגלל "המלחמה" בין ש"ס ל"כח להשפיע". המוני תימנים שמאסו בזלזולם של תנועת ש"ס בעדתנו, ואינם מצביעים ל"כח להשפיע" (כל אחד מסיבתו, חלקם בעקבות הדברים הקשים שאמר הרב עובדיה שליט"א), בחרו לשים בקלפי את הפתק עם האות השלישית, זאת למרות שיהדות התורה מייצגת לכאורה רק את הציבור החרדי אשכנזי, אך גם שם מתבוננים כשריר על שפתם לכיון הקולות התימנים. הוכחה לכך היא תמיכתם בארגונים תימנים תורניים (בסכומים הרבה יותר קטנים ממה שמועברים לארגונים של אנ"ש דומים). כמו כן, הגעת חברי כנסת לארועים משפחתיים של חלק מרבני ק"ק תימן, מעידה על כך שהם מעוניינים בקולות התימנים.
לסיכום הדברים על מפלגת יהדות התורה, ניתן לומר שגם במפלגה זו מעריכים היום יותר את הבוחר התימני וכנראה שאם ישכילו לטפח את ק"ק תימן, אזי הם יזכו לתמיכת התימנים גם בבחירות הבאות וישמרו על כוחם הפוליטי.


בכל המפלגות סומכים על כך שיש לבוחרים זכרון קצר, ולכן אנו באתר "נוסח תימן" מקימים בימים אלו פינה חדשה אשר תקרא "מעקב פוליטי" ובה נסקר את פעולות המפלגות עד לבחירות הבאות, כך שכל מי שירצה לחזות בעיניו, מי עשה, ומה עשה, עבור ק"ק תימן, יכול לראות מי באמת עושה ומי מסתפק באמירות ויחצני"ם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0