r עידכונים ממכון המאורות - נוסח תימן

עידכונים ממכון המאורות

16 אוקטובר

לקראת יום ההילולא לרבינו הגדול מרן רבינו הגאון רבי שלמה קורח זצוק"ל רב העיר בני ברק וזקן רבני תימן

גלריה מרהיבה ונדירה: מראות משמחת בית השואבה אצל מרן הרב זצ”ל – עשרות שנות מנהיגות • צפולצפיה באתר המאורות – לחצו כעת כאן
לשאלת רבים: השנה עקב המצב יתכנו שינויים משמעותיים בסדרי הילולת מרן זצ"ל – אנו כאן נעקוב ונעדכן אחר הפרטים אי"ה.
>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>קרעו שערי שמים: הגאון רבי נפתלי סימון שליט”א ראש הישיבה בירושלים • מורדם ומונשם מהקורונה

הרב נפתלי סימון | צילום: ארכיון המאורות
הגאון הרב נפתלי סימון שליט”א ראש ישיבה חשוב בירושלים ורב הקהילה התימנית בבית ישראל, עקב כך שנדבק בנגיף הקורונה יחד עם דלקת ריאות חריפה, מצבו הידרדר מאד בשבוע האחרון, ולאחר שאושפז בבית החולים כעת הוא מורדם ומונשם במחלקת טיפול נמרץ.

בני המשפחה מבקשים בכל לשון של בקשה, אנא העתירו בתפילות ובתחנונים לרפואתו השלימה והמהירה, ויחד נזכה שהרב יחזור לאיתנו הראשון כבתחילה בסייעתא דשמיא.

היכנסו כעת וקחו פרק תהלים לרפואתו השלימה והמהירה – לחצו כאן
שמו לתפילה: הרב נפתלי בן שלום וציונה – לרפו”ש בתוך שאר חולי ישראל.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

עדכון: מרן הגר”פ קורח ומרן הגר”י טיירי שליט”א החלימו מנגיף הקורונה

הרב פנחס קורח והרב יפת טיירי | צילום: ארכיון המאורות
כפי שדיווחנו כאן באתר המאורות, לאחר ראש השנה האחרון נדבקו בנגיף הקורונה מרן הגאון הרב פנחס קורח שליט”א ראש בית המדרש שערי הלכה בבני ברק ומזקני רבני תימן, ומרן הגאון הרב יפת טיירי שליט”א ראש ישיבת דרכי הלל ומזקני רבני תימן. כעת דווח לאתר המאורות, כי בחסדי שמים החלימו מנגיף הקורונה.

מבירור עולה, כי הגר”פ קורח שליט”א יצא כבר ביום הושענא רבה לתפילה ברחבת היכל בית מדרשו ברח’ יהודה הלוי בבני ברק, וכן בליל שמחת תורה הגיע לתפילת ערבית, אך מפאת חולשתו לא ניהל הרב את התפילה כתמיד, וכן לא השתתף בתפילות ביום שמחת תורה.

הגר”י טיירי שליט”א שהחלים גם מנגיף הקורונה בחסדי ה’, שוהה בביתו ועדיין הינו נזקק למנוחה, אך יצא לתפילות ביום שמחת תורה בבית מדרשו שברמת השרון, לשמחת לב תלמידיו הרבים ובני משפחתו.

הציבור נקרא להמשיך להעתיר בתפילות ובתחנונים לרפואתם השלימה והמהירה, של הגאונים הרב פנחס ב”ר יוסף קורח, והרב יפת ב”ר יחיא טיירי שליט”א, בתוך שאר חולי ישראל.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

הלך לבית עולמו רבי שלמה יהודה ז”ל • האיש המבוגר בישראל שנפטר בגיל 117 • צפו במראות מחייו

הלך לעולמו הישראלי – תימני המבוגר ביותר. רבי שלמה (סלימאן) יהודה ז”ל. עלה לארץ לפני כ-70 שנה והיה בקי בהלכות ומנהגי הקהילה.
רבי שלמה סלימאן יהודה זצ”ל, שכיהן בתואר הישראלי הקשיש ביותר נפטר השבוע בביתו בגיל 117, כשמשפחתו לצידו. כך על פי דיווח באתר ynet.

רבי שלמה יהודה עלה ארצה מתימן בשנת 1949 עם אשתו וארבעה ילדים. שני ילדים נוספים נולדו בישראל. הוא התגורר עם משפחתו בנתניה, ולאחר שירותו הצבאי עסק בחקלאות ונמנה על מקימי הישוב אביחיל.

לפני מספר שנים, נפטרה רעייתו בגיל 94, והוא נותר בגפו. על אף הבדידות, המשיך רבי שלמה – סלימאן באורח חייו הצנוע. הוא הלך מדי יום לבית הכנסת, ונחשב לידען רב בהלכות “הוא היה צלול עד הרגע האחרון”, מספר נכדו ל-ynet. “כולם היו באים ושואלים את מילתו, ועשו כדבריו על פי מה שקבע לאחר שהיה מביא לכך סימוכין בכתובים”.

“הוא היה אוכל בכמויות קטנות מאוד. בבוקר לבן עם פרוסת לחם, בצהריים עוף, דג או ביצה עם אורז, ובערב סלט עם ביצה”, מספר רדיא. “סבא היה הולך הרבה מאוד ברגל, וכשעבד היה גומע מרחקים, מאביחיל בקצה הצפוני של נתניה עד ביתו, כשלגבו שק תפוזים”. מנסה נכדו להסביר את סוד אריכות הימים של סבו המנוח.

בחודשים האחרונים, בשל מגפת הקורונה, נאלץ רבי שלמה להסתגר בביתו. “זה עשה לו רע”, מספר נכדו. “עד לתקופה הזו, הוא היה הולך לבית הכנסת גם בגיל 116. הוא היה מאוד עניו והיה עושה את הדברים בצנעה, לא רצה שיפארו את שמו, לכן הקהילה כולה אהבה ואוהבת אותו. אבל הבדידות והעובדה שלא יצא מפתח ביתו, תרמו כנראה להידרדרות”.
בשל ימי החג, משפחתו החלה את ימי האבל אמש (מוצאי שבת) עם צאת החג. “כל מי שהתווכח איתו, הוא ניסה לשכנע בטוב טעם, ובנועם הליכות. השתדלנו לעטוף אותו באהבה בימיו האחרונים, עד שנפרד מאיתנו לתמיד”. מספר נכדו בעצב.

לדברי המשפחה המנוח נולד 1903, והוא היה ככל הנראה האדם הקשיש ביותר בישראל, ומהקשישים בעולם. על פי הידוע, הגבר הקשיש ביותר בעולם שעודנו חי, הוא סטומינו דה לה פואנטה מספרד, בן 111 שנים ו-246 ימים. האישה הקשישה ביותר בעולם חיה ביפן: קאנה טנקה בת 117 שנים ו-283 ימים.

המנוח הותיר אחריו שישה ילדים ועשרות נכדים, נינים ובני נינים.

ת.נ.צ.ב.ה.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

פרשת ילדי תימן: נשיא המדינה אומר – הרב עוזי משולם חשף את החטיפה של ילדי תימן • עם זאת דחה הנשיא את הבקשה לחנינה

הרב עוזי משולם | קרדיט: ויקיפידיה
נשיא המדינה ראובן ריבלין: “הרב עוזי משולם ז”ל הוא הראשון שחשף את עניין חטיפת ילדי תימן” • “בחובתה של המדינה להכיר בעוול ולפעול ללא לאות להמשך חשיפת כלל המידע אודות הפרשה”

הפרשה המזעזעת שחשף הרב עוזי משולם זצ”ל (הי”ד), על חטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן, לא נגמרת – נשיא המדינה ראובן ריבלין יוצא היום בהודעה חריפה ומצדיק את זעקת הרב משולם, על הפרשיה החמורה של חטיפת ילדי תימן, תוך הפרה מוחלטת של אזהרת התורה: “וגונב איש ומכרו ונמצא בידו מות יומת”.

הנשיא התייחס לפרשה ואמר ״פרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן היא כפצע צורב בלב האומה כולה. הילדים והילדות שנעלמו, ההורים הצעירים שנותרו ללא מענה, הכאב הנורא וסימני השאלה שמסרבים להרפות, מצווים על כולנו להכיר בפרשה. הדרך לתיקון העוול, ככל הניתן, הוא בחובתה של המדינה להכיר בעוול ולפעול ללא לאות להמשך חשיפת כלל המידע אודות הפרשה.

אך מצער לשמוע, כי מר ריבלין דחה היום את בקשת החנינה לאחד מגיבורי הפרשה שהסעירה את המדינה פרשיית ילדי תימן, הרב עוזי משולם זצ”ל.

נשיא המדינה ריבלין דחה היום, יום רביעי, י”ט בתשרי, 7 באוקטובר, את הבקשה החריגה לחנינה מלאה עבור הרב עוזי משולם ז”ל. הרב משולם ז״ל, אשר “הורשע” כביכול (לטענתם), בשורה ארוכה של עבירות שבגינן נגזר עליו עונש מאסר בן שמונה שנים ומאסר מותנה בן שנתיים. ביום 15.6.1999 הורה נשיא המדינה דאז על הקלה בעונש המאסר והוא סיים את מאסרו ביום 7.7.1999, לאחר שריצה כחמש שנות מאסר וחודשיים. ביום 21.6.2013 נפטר הרב עוזי משולם ז”ל.

במענה שהועבר לבני משפחתו הובהר כי הנשיא בחן בעין יסודית את הבקשה. עוד הודגש כי לא נעלמה מעינו השפעתו של הרב זצ”ל על השיח הציבורי בישראל בעניין חטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן גם בתקופה בה היו שמנעו מלהעלותו לדיון פומבי. הרב עוזי משולם ז”ל היה מהראשונים לחשוף את סיפורן הכואב של המשפחות ואת הפצע השותת בלבן, ולמאבקו הציבורי הייתה השפעה מכרעת על הקמתה של וועדת החקירה בנושא בשנת 1995.

עם זאת לצערינו הגדול טוען הנשיא, כי לנוכח “חומרת” המעשים שבגינם הורשע ובמיוחד אחריותו לתקיפתם של כוחות המשטרה ולסכנה לשלומם של תושבי הסביבה במהלך העימות, סבר הנשיא כי הדרך לתיקון העוול כלפי יוצאי תימן, מזרח ובלקן, איננה במתן חנינה מלאה, שלאחר המוות לרב עוזי משולם ז”ל – כך לטענת הנשיא ריבלין.

הנשיא שב והדגיש: פרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן היא כפצע צורב בלב האומה כולה. הילדים והילדות שנעלמו, ההורים הצעירים שנותרו ללא מענה, הכאב הנורא וסימני השאלה שמסרבים להרפות, מצווים על כולנו להכיר בפרשה. עמדתו של נשיא המדינה הינה כי הדרך לתיקון העוול, ככל הניתן, הוא בחובתה של המדינה להכיר בעוול ולפעול ללא לאות להמשך חשיפת כלל המידע אודות הפרשה.

צפו בוידאו מרגש – בו נראה נושא דברי הספד מיוחדים – מרן הגר"ש קורח זצוק"ללצפיה – לחצו כאן
*ח”כ ארבל: “ההחלטה של הנשיא ריבלין בענין הרב עוזי משולם קשה וכואבת” • “לא חנינה – בקשת סליחה מהרב עוזי משולם”

חבר הכנסת משה ארבל כינה את החלטתו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שלא להעניק חנינה לרב עוזי משולם ז”ל “החלטה קשה וכואבת”, ואמר: “הוא ראוי לפרס ישראל”

חבר הכנסת משה ארבל מש”ס, התייחס הערב (שלישי) להחלטתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, שלא להעניק חנינה לרב עוזי משולם ז”ל, שחשף את העוולות שנעשו במסגרת חטיפת ילדי תימן.

במסגרת נאומים בני דקה שנערכו הערב במליאת הכנסת, אמר ארבל: “הרב עוזי משולם ז”ל הקדיש ומסר את את חייו לחשיפת עוולת חטיפת ילדי תימן. החלטת כבוד הנשיא שלא לאשר לו חנינה לאחר מותו, היא החלטה קשה וכואבת”.

“הוא ראוי לפרס ישראל”, אמר ארבל ופנה לחברי הכנסת במליאה: “עלינו לחשוב יחד איך מחזירים את כבודו של הרב עוזי משולם על המפעל שלו למען אזרחי ישראל”.

כזכור, הנשיא ריבלין דחה בשבוע שעבר את הבקשה למתן חנינה עבור הרב עוזי משולם ז”ל. כאמור, הרב משולם הורשע בשורה ארוכה של עבירות שבגינן נגזר עליו עונש מאסר בן שמונה שנים ומאסר מותנה בן שנתיים. בתחילת יולי 1999 הוא שוחרר ממאסר, לאחר שהנשיא דאז הורה על הקלה בעונשו. משולם ז”ל נפטר ביוני 2013.

במענה לבני המשפחה, שיבח ריבלין את פועלו של הרב משולם, אך הוסיף כי “נוכח חומרת המעשים שבגינם הורשע ובמיוחד אחריותו לתקיפתם של כוחות המשטרה ולסכנה לשלומם של תושבי הסביבה במהלך העימות, סבר הנשיא כי הדרך לתיקון העוול כלפי יוצאי תימן, מזרח ובלקן, איננה במתן חנינה מלאה, שלאחר המוות לרב עוזי משולם ז”ל”.
– קרדיט: חדשות סרוגים –

*
לפניכם מאמר נוקב – מאת: נתן שיפריס. (ישראל היום)נתקבל ע"י אחד מידידי המערכת
לדאבון הלב, מדינת ישראל מחמיצה כל הזדמנות לתיקון בפרשת ילדי תימן.

ההחמצה המחפירה החדשה היא דחיית נשיא המדינה את הבקשה לחנינה סמלית לרב עוזי משולם ז”ל. בהודעה מטעמו ציין הנשיא לזכות הרב את היותו מהראשונים לחשוף את הפרשה הכואבת, כשהיו מי שפעלו למנוע זאת; ולמרות זאת, לדבריו החליט לדחות את בקשת החנינה בגלל חומרת המעשים שבגינם הרב הורשע, ובמיוחד תקיפתם של כוחות משטרה.

ובכן, ראוי להזכיר כי מהמעשים החמורים לכאורה שבהם הרב משולם הורשע, לא נפגע אף שוטר. לעומת זאת, במהלך גל המחאה שהוא עורר, כולו בביתו הפרטי, נרצח בירי צלף משטרתי לעורפו אחד המוחים, שלומי אסולין ז”ל. אירוע זה התרחש לאחר שהרב כבר נעצר, תוך הפרת הסכם חתום מטעם המפכ”ל. ומה עם היסורים הנוראים שסבל הרב משולם ע”י מדינת ישראל…

וגם אם יכפילו אלפי מונים את אישומי הקש והגבבה נגד הרב, הם עדיין יחווירו מול המעשים החמורים באמת שבחשיפתם הוא ראה שליחות חיים, חטיפותיהם של ילדי עולים רבים, בעיקר מארצות המזרח ובמיוחד מתימן, ממוסדות רפואה של המדינה בשנותיה הראשונות.

במקרים רבים העוללים הועלמו במסלול סדור שהחל באיסוף שיטתי, מלווה בכפייה, לבתי תינוקות במחנות העולים, נמשך בהובלתם באישון לילה לבתי חולים מרוחקים, לרוב מבלי לעדכן את הוריהם ביעדי שיגורם, ונחתם בהעברתם למעונות ילדים, ובעיקר של ויצ”ו, תוך הסתרה מוחלטת של כתובתם החדשה מההורים; כך התאפשר להעבירם לכתובות חדשות ולעדכן את הוריהם שנפטרו.

יותר מ־2,200 מקרי היעלמות כבר תועדו, והרשימה הולכת ומתארכת. על פשע זה בשעתו הוסיפה הנהגת המדינה חטא בהשתקת הפרשה עשרות בשנים ובהקמת ועדות “חקירה”, שבפועל תפקדו כוועדות טיוח. רק הודות לגל המחאה שהרב משולם חולל ב־1994, בנחישות ובמסירות נפש, נבקעה חומת ההשתקה הממסדית והתקשורתית סביב הפרשה.

מערכתו הציבורית חסרת התקדים נשאה פרי עם הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית בדלתיים פתוחות. אף שכקודמותיה, גם ועדה זו לא הוציאה לאור את האמת – הרי שמרבית הידע הנגיש לציבור על הפרשה נחשף סביב דיוניה.

במרוצת השנים הפך הרב משולם בעיני רבים לסמל למחאה על הפרשה ולמאבק נגד גזענות בחברה הישראלית בכלל.

היום מתברר שמי שהוצג כמנהיג כת מסוכן, תימהוני ועיוור למציאות, הקדים את דורו ותרם תרומה מכרעת להתפכחות בחברה הישראלית בנוגע לפרק קשה בעברה.

הרב, זכר לוחם צדק דגול לברכה, אינו זקוק לתעודת הכשר משום אזרח, ובמיוחד לא מהעומד בראש המדינה שביצעה את החטיפה ומאז מסתירה זאת. המדינה היא שזקוקה, לטובת אזרחיה ולהבטחת עתידה, למחווה סמלית מולו, ובמקום חנינה – בקשת סליחה!

לסיום, במכתבו כותב הנשיא בצדק כי הדרך הראויה לתיקון בפרשה היא בהכרת המדינה בעוול ובפעולה נמרצת לגילוי האמת. בכך הוא מצטרף לדרישה שהציג הרב משולם. בהחלט מתבקש לכן לשאול: היכן היה הנשיא עד כה? ומי בדיוק אם לא הוא אמור – מתוקף תפקידיו – להוביל תיקון כזה לאלתר?
>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

טרגדיה בקהילות תימן: הלך לבית עולמו מנגיף הקורונה – הרה”צ רבי שמריה מעודה זצ”ל

אבל כבד: טרגדיה קשה בקהילות תימן, לאחר שהיום הסתלק לבית עולמו בחטף מנגיף הקורונה – הרה”צ רבי שמריה מעודה זצ”ל מהעיר בני ברק, לתדהמת לב כל מכריו ובני משפחתו.
המנוח היה ממתפללי ולומדי בית המדרש ‘קהילת יעקב’ לק”ק תימן בבני ברק בראשות הגר”י טיירי שליט”א, מתפללי ולומדי בית המדרש מספרים כי היה ראש וראשון לכל דבר שבקדושה, והיה מדמויות ההוד בקהילה.

המנוח ז”ל נולד בתימן בכ”א כסלו תש”ג לאביו רבי יחיא מעודה ז”ל.

ראש מוסדות ‘מאורות הרש”ש’ וגבאי בית המדרש ‘קהילת יעקב’ הרה”ג רבי יהורם יפת שליט”א ספד לו: צהלתו תמיד בפניו ויגונו בלבו, תמיד היה שמח בחלקו ותענוג היה לשוחח עמו בכל דבר ועניין. היה מקפיד תמיד להיות מעשרה ראשונים, ובימים הנוראים מפליא היה לראותו כיצד הוא משתפך בתפילתו והיה עומד ברוב התפילה בחשק ובהתלהבות גדולה כנער צעיר.

רבי שמריה זצ”ל עד לפני כשבוע וחצי התהלך כאחד האדם ממש, צעיר בכוחו וברוחו, והתפלל עוד תפילות ימים הנוראים בבית מדרשו בבני ברק. זמן קצר לאחר יום הכיפורים הוא נדבק בנגיף הקורונה, ומצבו הידרדר והחמיר במהירות, והיום לאחר שחווה קשיי נשימה משמעותיים, עוד טרם שהגיעו כוחות ההצלה לבית בנו בעיר ראש העין בה שהה, השיב את נשמתו ליוצרה בביתו לדאבון לב כל ידידיו ובני משפחתו.

זכה והותיר אחריו בנים ובנות חתנים וכלות נכדים ונכדות בני תורה ויראי ה’, חתנו הוא הגאון הגדול רבי יצחק מועלם שליט”א ראב”ד ביתר עילית ומרבני בית ההוראה ‘המאורות’ לק”ק תימן.

מסע הלוייתו יצא היום בצהרים לבית העלמין בראש העין, ולאחר הספדים קצרים שנאמרו ע”י חתנו הגר”י מועלם שליט”א, והגר”מ זכריה שליט”א מרבני העיר ראש העין, ואחד מבני המשפחה, נטמן קודם השקיעה בבית העלמין בראש העין.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים אמן.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
אבל ביהדות תימן: הלך לבית עולמו מנגיף הקורונה הרב שלמה קהלת זצ”ל

המנוח הצדיק רבי שלמה קהלת זצ”ל היה מדמויות ההוד של שכונת נווה אחיעזר בבני ברק שם התגורר במשך עשרות שנים, כל מכריו מעידים על אדם שעבד את קונו באמת ובתמים. לפני תקופה קצרה חלה הגאון רבי שלמה קהלת זצ”ל בנגיף הקורונה ומאז מצבו הידרדר אט אט.מבני ברק מגיע הידיעה הקשה על הסתלקותו בעיצומו של יום שמחת תורה, הישיש רבי שלמה קהלת זצ”ל, רב בית הכנסת “דברי קהלת” בעיר בני ברק ומזקני תימן בעיר.

מכריו ובני משפחתו מספרים לאתר המאורות – על דמות מיוחדת ואצילית, אשר הנהיג את בית מדרשו ברמה קרוב ליובל שנים, הקפיד מאד על שיחה בטילה בבית הכנסת, והיה מודל לחיקוי בקרב רבים בשכונת נווה אחיעזר בבני ברק.

תושבי השכונה אומרים כי על אף גילו המתבגר, היה ניתן לראותו גם בשבועות האחרונים משכים לבית המדרש בשעות המוקדמות של הבוקר לעבודת ה’, לתפילת ותיקין ולמקווה טהרה, בשמחה ובדיצה. והיה בדעה צלולה עד יומו האחרון.

כמו כן, המנוח זצ”ל אף למד בחברותא שנים רבות עם הגאון הגדול רבי אהרן מחפוד שליט”א ראש ישיבת תורה ושלום בבני ברק.

רבי שלמה זצ”ל נדבק בנגיף הקורונה בשבוע האחרון, והלך לבית עולמו בביתו. אחיו הוא של הרב סעדיה קהלת זצ”ל – בן 95 שנה היה בפטירתו.

מסע הלוויתו יצא אמש (מוצאי שבת וחג שמחת תורה) מביתו בעיר בני ברק.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
אבדה ביהדות תימן: המחנך והמורה הוותיק מבני ברק – הרב שלמה יצחק הלוי זצ"ל נפטר בגיל 94 מקורונה

אבדה גדולה בקהילות עדת תימן: המחנך והמורה הוותיק רבי שלמה יצחק הלוי זצ”ל הלך לעולמו בגיל 94 כשהוא מותיר אחריו אלפי תלמידים שלימד בתלמודי התורה בעיר בני ברקברוך דיין האמת: היום (שלישי) לפנות בוקר הסתלק לבית עולמו בבית החולים איכילוב בתל אביב המחנך הוותיק הרב שלמה יצחק-הלוי זצ”ל מפארי עדת תימן והוא בן 94 בפטירתו.

המנוח זצ”ל נולד בישראל בט”ו טבת תרפ”ו לאביו הגאון רבי שלום יצחק הלוי זצ”ל המכונה הרשי”ה שהיה ראש רבני תימן בארה”ק, נכדו של הגאון רבי יחיא יצחק הלוי זצ”ל הרב הראשי לגולת יהדות תימן.

בבחרותו, ניסה רבי שלמה זצ”ל, להתקבל לישיבת פוניבז’, אך הרב מפוניבז’ סירב לבקשה בנימוס, בהסבר די משכנע, שבפוניבז’ השיעורים מתקיימים באידיש, שהיא איננה שפת האם, של שלמה הצעיר.

אביו, החליט לא לוותר ואמר לרב מפוניבז’ זצ”ל, כי הוא מתחייב שהילד ידע אידיש, עוד לפני שיסתיים השיעור הראשון בו ישתתף.

הרב מפונביז’, הביט בפניו של האב, ולחלופין בפני התלמיד רבי שלמה ז”ל, נענע בראשו, ואמר – שוכנעתי. לימים, מצאו ילדיו בביתו, פנקס כחול, ובו תרגום חופשי לשפת האידיש, אותו כתב בזמנו.

שלמה הצעיר, קיים את הבטחת אביו לרב מפוניבז’, והוא אכן שלט היטב בשפת האידיש, למד, התמיד ושקד על לימודיו והיה לאחד האריות בישיבה.

יצוין, כי רבי שלמה זצ”ל, היה מראשוני התלמידים בישיבה, ויחד עמו למדו גם הגאון רבי יעקב אדלשטיין והגרמ”ש ברמן, ויבדל”א, הגרי”ג אדלשטיין והגרב”ד פוברסקי, שאף למדו עמו בחברותא.

בתקופת עליות מרבד הקסמים, נגש אליו הרב מפוניבז’ – שרבי שלמה היה קשור אתו במיוחד, ובקש ממנו לנסוע לראש העין, ולקבל את פני אחיו מתימן שהגיעו זה עתה לארץ הקודש, “אלו אחיך וחייבים ללמדם תורה כפי שלמדו בתימן”, אמר לו הרב.

לאחר נשואיו, בהמלצת הרב מפוניבז’, היה רבי שלמה שותף פעיל לפתיחת תלמוד תורה בראש העין, שלימים נקרא בית ספר ‘יסודי התורה’, ומשם המשיך והקים את ישיבת יפו.

במשך עשרות שנים שימש כמלמד ומורה בתלמודי תורה רבים בבני ברק, בין היתר שימש כמורה במשך שנים רבות בתלמוד תורה של חסידות צאנז בבני ברק וכן בתלמוד תורה ‘תפארת מרדכי’ של חסידות נדבורנה בבני ברק.

תלמידיו מהעבר מספרים, על היותו איש נחבא אל הכלים, שהיה מורה מקצועי שהיה מסור לילדים בצורה מיוחדת. כל חייו עסק בגמילות חסדים בצורה מיוחדת שהיה משכים ומעריב לבתי מדרשות.

את מקום תפילתו קבע המנוח בהיכל בית המדרש כולל ‘שערי יוסף’ ברחוב מהרש”ל בבני ברק, היה אדם ירא שמים מרבים ונעים בכל הליכותיו.

בני המשפחה מספרים ל’כיכר השבת’ כי “המנוח היה בריא עד יומו האחרון, ורק מחלת הקורונה הכבידה עליו והכריעה את גופו, וכך נשמתו הקדושה עלתה לשמים בקדושה וטהרה”.

הותיר אחריו דור ישרים מבורך; בתו הגב׳ מ. מגורי כהן, בנו ר’ אברהם יצחק-הלוי ובנו ר’ פנחס יצחק-הלוי, משכונת הר נוף, בעל בית דפוס מפורסם וממקימי ארגון ‘הצלה’.

הלוויתו היום בשעה 12:15 מרחוב נחמיה 2 בבני ברק להר המנוחות בירושלים שם ייטמן.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים. 

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

אבל בעיר פתח תקווה: הלך לבית עולמו באופן פתאומי הגאון רבי שאלתיאל זאית זצ”ל

באמצע שעבר צנתור בבית החולים בלינסון בפתח תקווה השיב את נשמתו ליוצרה הגאון הרב שאלתיאל זאית זצ”ל רב קהילה קודש ‘שיבת ציון’ לבני עדת תימן בשכונת מחנה יהודה בפתח תקווה

רבי שאלתיאל זצ”ל נודע כראש וראשון לכל דבר שבקדושה, היה מראשוני תלמידי החכמים בשכונת מחנה יהודה בפתח תקווה.

כל ימיו עמל ללא לאות להאיר ולהזריח את אור התורה בקרב עמך בית ישראל, בפרט בשיעוריו הבהירים המלאים חן חכמה ודעת באופן מפליא ומעורר התפעלות, ורבים השיב מעוון.

כן עמד כחומה בצורה על כל תג ותג בהנהגת חכמי רבני תימן.

הרב הסתלק היום באופן פתאומי, לאחר שבאמצע צנתור שעבר בבית החולים בלינסון חלה הידרדרות חמורה במצבו, ולדאבון כל לב השיב את נשמתו ליוצרה – והוא בן 57 שנים בלבד.

מסע הלוויה יצא בשעה 14:00 בצהריים בבית העלמין סגולה בפתח תקווה שם נטמן.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים אמן.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
בזכות התפילות של הושענא רבה – אחרי חודשיים שהורדמה: הצעירה מברכפלד התעוררה

התפילות של הושענא רבה התקבלו: לאחר שהורדמה והונשמה במשך חודשיים, האשה הצעירה מברכפלד, נועה ב”ר אבנר ותמר (עוז ארי – עוזירי), אשר נדבקה בנגיף הקורונה התעוררה, והיא מתקשרת עם הסובבים.

הבשורה המשמחת עשתה לה חיש מהר כנפיים, ועד מהרה הרימו לחיים במספר בתי כנסת בעיר.

לפני כחודשיים חלה הידרדרות במצבה של אם ל- 8 (42) מברכפלד שחלתה בנגיף. היא הורדמה במצב קשה בבית החולים הדסה עין כרם. בערב הושענה רבה התארגנו נשות העיר לתפילה רבתית עבור האשה, נשים רבות סיימו בעבורה – באותו לילה את ספר התהילים, ואמש היא התעוררה. בני משפחתה מבקשים להמשיך להתפלל בעבורה.
>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

ה’שפעת’ תגיע ותמגר את ה’קורונה’ – מסר מאלף לפרשת בראשית מאת הגאון הרב אורן צדוק שליט”א • צפו

לצפיה – לחצו כעת כאן
ניתן להאזין גם בקו המאורות – חייגו: 8416* שלוחה 2>1
>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>

מבזקי אתר המאורותבשידור חי: מדי יום: בשידור חי בקו המאורות – תפילת שחרית בשידור חי עם הנץ החמה ותפילת מנחה וערבית סמוכות – חייגו: 8416* שלוחה 0 
ברוך דיין האמת: היום (שני – חוהמ"ס) הלכה לבית עולמה לאחר מחלה קשה – מרת אורה שעבין ע"ה אשת הרב שלום שעבין שליט"א, אחות הרבנים הרב יעקב, הרב נתן, הרב אבישי והרב אליהו שלמה שליט"א.

העתירו:לרפואתו השלימה והמהירה של הרב יהודה ב"ר יחיא שליט"א הזקוק לרחמי שמים מרובים.
עדכון: הגאון הגדול רבי יחיאל קרני שליט"א שהיה מונשם מנגיף הקורונה, חש בטוב ב"ה וכבר אינו מונשם בחסדי שמים. הציבור נקרא להמשיך להעתיר בתפילות לרפואתו השלימה – רבי יחיאל ב"ר שמואל בתושח"י.

קרעו שערי שמים: העתירו בתפילה: יהודי יקר שכעת נמצא ממש בקריסת מערכות ל"ע! אחר שהוא כבר כמה שעות מורדם ומונשם בעקבות הנגיף | שמו לתפילה: רבי חיים עזריאל בן יוסף ומרים (למשפחת מזרחי -מקהילת הגר"ש ניסים שליט"א מרחובות).

עדכון: עדכון על מצבו של הגר"נ סימון שליט"א: מצבו עדיין קשה מונשם ומורדם, אך מצבו משתפר והולך וכעת אינו מחובר לאקמו – המשיכו להעתיר בתפילות ובתחנונים לרפואתו השלימה והמהירה.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
מצורפיםגיליונות השבת לפרשת בראשית ה'תשפ"א
לצפיה והורדה: עלון 'משכן שילה' לפרשת בראשית תשפ"א – לחצו כעת כאן
*
בברכת התורה, מערכת המאורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0