r עידכונים ממכון המאורות - נוסח תימן

עידכונים ממכון המאורות

20 נובמבר

לפניכם מבזק חדשות ועדכונים מהשבוע החולף | מבית קו המאורות>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
>>> הסקר הגדול של אתר המאורות <<<היכנסו כעת ושתפו את דעתכם – לחצו כאןלחסומים >> מצורף קובץ למילוי.
כבר רבים הצטרפו ושיתפו – אל תפרוש מן הציבור!!!
*
עוד לא הצטרפת???פורום "מכון המאורות" – הפורום העולמי ליהדות תימןכל הנושאים הבוערים ביהדות תימן – מנהגים / היסטוריה / הלכה ואגדה / חכמי תימן לדורותיהם ועוד ועוד… להתחברות: שלחו ל – sm088302222@gmail.com כתבו בשורת הנושא – הרשמה לפורום המאורות.
*
דרוש לקו המאורות!מגיד שיעור בשפה ברורה קצרה וקולחתלדף היומי מדי יום ביומו
המעוניינים יצרו קשר במייל זה, או בטל' – 052-7199-650
*

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
גלריה: טקס הנחת אבן הפינה לבית המדרש לק”ק תימן בשכונת אחיסמך – בראשות מרן הגר”ש מחפוד שליט”א
הנחת אבן הפינה לביהכ”נ וביהמ”ד בשכונת אחיסמך – לוד, שע”י קהילת אברכים בני תורה לעדת תימן, בנשיאות ובראשות גדול רבני תימן גאב”ד בד”ץ יורה דעה מרן הגאון רבי שלמה מחפוד שליט”א.שטח בית המדרש ניתן בסיועם של סגן ראש העיר עו”ד מאיר אסולין הי”ו מחזיק תיק חרדים והרב בנימין סיתאלכיל הי”ו מנהל תחום חרדים עירית לוד.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
5 שנים לפטירת הגאון רבינו ציון חוכיימה זצוק”ל – ראש בית המדרש תפארת ציון • יריעה נרחבת וגלריה מתולדותיו חייו ופעליו

הגאון רבי ציון חוכיימה זצ”ל נולד ביום כ”ב לחודש תשרי בשנת ה’תשי”ב, לאביו רבי חיים זצ”ל. בבחרותו למד בישיבת ‘פורת יוסף’ בעיר העתיקה, שם נחשב לאחד מתלמידיו המובהקים של ראש הישיבה, מרן הגאון רבי בן ציון אבא שאול זצ”ל, ושל מרן ראש הישיבה הגאון רבי יהודה צדקה זצ”ל.

רבינו היה מפורסם וידוע כאחד מגדולי השוחטים בדור האחרון, ושימש כמפקח אצל כמה כשרויות שונות וידועות, נודע כמומחה גדול בתחומו, שוחט ובודק מפורסם מאד ובר סמכא בכל מה שקשור לתחום השחיטה והניקור, ובשאר בעיות טריפות והעמדת הסכין.

עדות נפלאה הובאה בספר ‘רבינו האור לציון’ על גודל הנאמנות שרכש מרן הגאון רבי בן ציון אבא שאול זצ”ל לתלמידו, רבינו זצ”ל:

“כבר סופר על זהירותו המופלגת של רבינו (חכם בן ציון אבא שאול זצ”ל) בענייני אכילה – (ולכן) הידר לאכול משחיטת תלמידו הרב ציון חוכיימה זצ”ל, שבחן היטב את בקיאותו ביידע ובמעשה שחיטה ומליחה כדין” וכו’, עד כאן.

מלבד זאת, שימש רבינו גם כמוהל מומחה בבריתות רבות ברחבי הארץ, והכניס רבים בבריתו של אברהם אבינו ע”ה.

היה מקורב אל הראשון לציון הגאון הגדול רבי מרדכי אליהו זצ”ל, ועמד בראש צוות השוחטים בבד”ץ ‘ישא ברכה’ שבנשיאותו של הגר”מ זצ”ל יחד עם הגאון רבי יעקב יוסף זצ”ל.

כמו כן, שימש רבינו גם כראש צוות שוחטים בבד”ץ ‘העדה החרדית’, שם המשיך להקפיד על כל דקדוקי השחיטה והלכותיה.

דברי הערכה נרגשים נשא באחת ההזדמנויות הראשון לציון הגאון רבי מרדכי אליהו זצוק”ל:

“חכם בן ציון חוכיימה יודע להסביר דברים בצורה ברורה ויפה מאד. יכול לפרק את הגידים ולאמר מה כשר ומה לא. אנחנו, אף אחד לא בקי בזה. השחיטה של הרב בן ציון חוכיימה – זו השחיטה המהודרת, השחיטה האמיתית כמו שנהגו אבותינו ואבות אבותינו”. בהמשך דבריו בירך הראשון לציון את רבינו: “שיזכה להעמיד דור של שוחטים מומחים ויראי שמים”. ואכן, זכה רבינו והברכה התקיימה בו במלואה.

במשך השנים הכשיר רבינו בין כותלי בבית המדרש “דרכי הוראה לרבנים” שבירושלים, מיסודו של הרב מרדכי אליהו זצוק”ל, צוות שוחטים מומחים בתחומם אשר למדו מפיו צעד אחר צעד את מלאכת השחיטה על בוריה, ובזהירות הנדרשת לעבודת קודש זו.

שח בנו של רבינו, יבדל לחיים הרב יונתן שליט”א, שמעתי מפי הרב יוסף אליהו שליט”א, כי אברך אחד הגיע לאביו הגאון רבי מרדכי אליהו זצ”ל וטינה בפניו את צערו, כי קשה עליו הפרנסה מאד. כששמע את דבריו, אמר לו הגר”מ: “לך תלמד אצל הרב חוכיימה שחיטה”. הלך אליו אותו אברך, ואמר לו: “הרב מרדכי אליהו שלח אותי ללמוד הלכות שחיטה אצלכם”. ואכן, רבינו לקח אותו אליו ולימד אותו הלכות שחיטה כדת וכהלכה, וב”ה האברך הנ”ל התקדם יפה בלימודו, כאשר רבינו אף דאג לסדר לו עבודת שחיטה בחו”ל בתנאים מצוינים. אותו אברך תוך כדי עבודתו חסך מכספו וממשכורתו על מנת לשלם לרבינו על לימודו אצלו וכל דאגתו עליו, כפי שבדרך כלל נהוג לשלם. כשחזר האברך לארץ, ניגש אל רבינו לשלם לו שכרו. אמר לו רבינו: “מה פתאום לשלם? אם שלח אותך הרב מרדכי אליהו ללמוד אצלי, אני לא לוקח על זה כסף כלל”. ומזה אנחנו לומדים את מסירותו הרבה של רבינו לתלמידיו, ובפרט נאמנותו הגדולה לרבותיו הדגולים.

ואכן, תלמידיו שאהבוהו אהבת נפש ממש קיבלו ממנו בנעימות ובמסירות, בבהירות ובצורה מקיפה בירידה לפרטי פרטים את כל הלכות ודרכי השחיטה.

בספר אור חדש וצמח צדיק למהר”י אלפייה זיע”א, כותב המהדיר הרב דוד יהודיוף זצ”ל בהקדמתו שם דברי הערכה נרגשים לדמותו של רבינו, עוד בעודו נער צעיר, וז”ל:

“וברכה מיוחדת להתלמיד הנעים, יושב בשבת תחכמוני, שוקד באהלה של תורה בישיבת פורת יוסף המהוללה, קנקן חדש מלא ישן, רבי ציון חוכיימה הי”ו, אשר טרח עמי ימים ולילות בהגהת הספר. יה”ר שיזכה לגדול בתורה ויראה, ולהיות מורה הוראות בישראל, אמן”, עד כאן לשונו.

גם בקירוב רחוקים עסק רבות, ונפשות רבות הציל מרדת שחת בנועם אמריו ובמתק לשונו, מעשה מדהים סיפרו בני משפחת רבינו, כי שנתיים לאחר הסתלקותו לשמי רום, צלצל יהודי אחד לבנו של רבינו, הרב יונתן שליט”א, כאשר הוא מברר האם זה נכון שרבינו הסתלק לבית עולמו? לאחר שאישר לו שאכן כך הוא. שאל אותו רבי יונתן: “מי אתה?” – השיב אותו יהודי: “אני הייתי יהודי לא שומר תורה ומצוות כלל, מבית חילוני ריק מתוכן. יום אחד פגשתי את אביכם הרב זצ”ל באיזה מקום, וכך התחלנו לשוחח, ומאז הוא קירב אותי מאד, והיום ב”ה אני אברך נשוי אם תשעה ילדים, וכל זה נזקף לזכותו. כי כך הייתה דרכו, לנהוג בצניעות ובענווה יתירה גם בענייני קירוב רחוקים ובכל דבר הקשור לעבודת ה’ יתברך.

שבוע לפני פטירתו עבר רבינו זצ”ל בפתע פתאום דום לב, סמוך לביתו בשכונת גאולה. לאחר החייאה שעבר, אושפז בבית החולים ‘הדסה – עין כרם’ בירושלים. לאחר זמן קצר, ביום כ”ח מרחשון ה’תשע”ו, השיב את נשמתו הטהורה ליוצרה, לדאבון ולמגינת לב כל תלמידיו ושומעי לקחו, בשנת ה-ע”ד לחייו בלבד. בהלוייתו ליווהו רבים וחלקו לו את כבודו האחרון, וספדו לו מרנן ורבנן גדולי ישראל, כאשר בדבריהם ביכו הם את האבידה הגדולה לעולם התורה בכלל ועולם הכשרות והשחיטה בפרט.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים אמן.

לצפיה בגלריה המלאה – לחצו כאן
>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
ישיבת דרך תבונה בראשות הגר”מ בשארי – בישוב גני תקוה חנכה את מבנה הקבע • גלריה

לצפיה בגלריה המלאה – לחצו כאן
>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>מצבו של היהודי התימני שנלקח בשבי הידרדר – ארה”ב לוחצת לשחררו • כל הפרטיםלאחר שנלקח בשבי לפני ארבע שנים ע”י המיליציה החות’ית, ומצבו הבריאותי הידרדר, ארה”ב מפעילה לחצים במטרה לשחררו | לוי סאלם מאחרוני היהודים בתימן נעצר אחרי שהואשם בהברחת ספר תורה עתיק לישראל.

אחד היהודים האחרונים בתימן נמצא במאסר: ארה”ב מנסה לשחרר אותו.

שר החוץ, מייק פומפאו, קרא למיליציה החות’ית של תימן לשחרר יהודי תימני שמוחזק בשבי זה ארבע שנים.
לוי סאלם מוסא מראבי נלקח בשבי על ידי המיליציה הנתמכת באיראן בשנת 2016, לאחר שלטענתה סייע למשפחה יהודית להגר לישראל עם ספר תורה בן 800 שנה, הספר התורה נחשב בתימן כאוצר לאומי.

“אדון מראבי הוא אחד מאנשי הקהילה ההולכת ומתכווצת של יהודי תימן, שהיו חלק חשוב במרקם החברתי המגוון של תימן במשך אלפי שנים” אמר פומפאו. “אנו קוראים לחות’ים לכבד את חופש הדת, להפסיק לדכא את אוכלוסיית יהודי תימן ולשחרר מיד את לוי סאלם מוסא מראבי”.

בתימן היו בעבר עשרות אלפי יהודים, כיום מראבי הוא אחד היהודים האחרונים שנותרו במדינה. עיקר קהילת יהודי תימן הועברה לישראל במבצע ‘מרבד הקסמים’ במהלך השנים הראשונות של מדינת ישראל, אך יציאת תימן האחרונה הגיעה מוקדם יותר השנה, כאשר כ-100 יהודי תימן הועברו לאיחוד האמירויות הערביות בעקבות ההסכם נורמליזציה עם ישראל.

תנועת החות’ים, נקלעו למלחמת אזרחים עם ממשלת תימן המוכרת בעולם מאז שנת 2014.

דגל החות’ים נושא את הסיסמה “אלוקים גדול, מוות לאמריקה, מוות לישראל, קללה על היהודים, ניצחון לאיסלאם”.

על פי הצהרת משרד החוץ האמריקני, מצבו הבריאותי של מראבי מתדרדר מכיוון שהוא נשאר בכלא בעיר בצנעא.

התסבוכת של מראבי תפסה גם את עיניו של אלן קאר, “נציג המלחמה באנטישמיות” של ממשל טראמפ שקרא לשחרורו בטוויטר באוגוסט.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
המשרד לשירותי דת בראשות הרב חזקיהו סאמין – מציג: מתווה לקיום חתונות ופתיחת אולמות אירועים

הרב חזקיהו סאמין מנהל אגף נישואין ורבנות: “אבקש להציג הצעה למתווה חדש לקיום חתונות לתקופת החורף,  בשים לב כי לא ניתן בעת הזו לקיים טקסי חתונה, בר מצווה, ברית מילה תחת כיפת השמים”.

בישראל מתחתנים בעונות החורף כ- 20,000 זוגות. בכ-600 אולומות וגני אירועים המספקים תעסוקה לכ-150,000 איש. לפי המתווה: האורחים והמוזמנים ימציאו אישור לבדיקת קורונה, האולם יהיה מחולק לקבוצות של 20 איש בכל קפסולה, ביטול רחבת הריקודים ומערך שיטור יוצב בכניסה
במשרד לשירותי דת נערכים לקראת עונת חתונות החורף מנהל אגף נישואין ורבנות במשרד הרב חזקיהו סאמין שיגר היום (ה) הצעה למתווה חתונות בחורף בצל הנחיות משרד הבריאות כחלק מהלחימה בהתפשטות נגיף הקורונה. לכתיבת המתווה שהוגש לשר לשירותי דת יעקב אביטן היה שותף מנכ”ל התאחדות בעלי האולמות וגני אירועים מר אבירם אלון. הרב סאמין כתב: “אבקש להציג בפניך הצעה למתווה חדש לקיום חתונות לתקופת החורף,  בשים לב כי לא ניתן בעת הזו לקיים טקסי חתונה, בר מצווה, ברית מילה תחת כיפת השמים”.

בעונת החורף נערכות בישראל  כ-20,000 חתונות, שהם  40,000 חתנים וכלות. מידי יום מתקיימים כ-100 טקסי בר מצווה באולמות. מידי יום מתקיימים כ- 150 טקסי ברית מילה באולמות.  מידי יום מתקיימים עשרות טקסי בריתה – זבד הבת באולמות. בישראל פועלים  כ- 600 אולמות וגני אירועים. העובדים והספקים של ענף האירועים מוערכים  בכ-150,000 עובדים.

“אין חולק כי החתונות ממשיכות להתקיים בכל המגזרים וימשיכו להתקיים גם באין מתווה מוסדר, בגדר  “גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. סגירת האולמות  והגנים, על ידי ממשלת ישראל, יצרה בפועל ‘שוק שחור’ של חתונות וארועי שמחה פיראטיים, בגגות בתים, בוילות, במחסנים, בפארקים, בחופי הים, פינות טבע ועוד. הארועים הפיראטיים מתקיימים ללא פיקוח ואכיפה, ללא שמירה על הנהלים, כולל רקודים, ללא עטיית מסכות, בכמות משתתפים מעבר למותר. עובדה שרק מגבירה את היקף התחלואה.  החורף כבר כאן, והחתונות הפיראטיות עוברות מבחוץ לבפנים, וההדבקה תהיה גדולה יותר וקטסטרופלית”. כותב הרב חזקיהו סאמין במכתבו.  

לפי המתווה המוצע : האורחים המוזמנים, המלצרים, ספקי ונותני השרות, יידרשו מראש להמציא אחד מהאישורים הללו: אישור על בדיקת קורונה  (בתוך 48 שעות טרם האירוע). אישור החלמה מקורונה. אישור על נוגדנים  לנגיף. (בדיקת סרולוגית)

בנוסף, האולם יהיה מחולק לקפסולות של 20 איש, לכל קפסולה יהיה מלצר – נותן שרות, רק לקפסולה ספציפית.  לכל אולם יהיה רישוי עם הגבלת מספר נכנסים בהתאם לגודלו ולמה שיוחלט. לא תהיה רחבת ריקודים, הריקודים יתקיימו רק סביב השולחנות שבתוך הקפסולה.  טקס קבלת הפנים בו האורחים מתכנסים בקירוב זה עם זה יחדיו, יבוטל, תחת זאת, החתן/הכלה יורשו להסתובב בין השולחנות. כלל המשתתפים יחויובו בעטיית מסכות לאורך כל האירוע, למעט בזמן אכילה ושתיה.

מערך הפיקוח על שמירת ההוראות והסדר יהיה באמצעות שיטור משטרתי או עירוני בשכר, תפקידם יהא  לבדוק את אישורי המלצרים ויתר העובדים עוד טרם האירוע, מערך השיטור יוצב בכניסה לאולם ויבדוק  את האישורים ותעודות הזהות של המשתתפים, באופן שתותר כניסה רק למי שהמציא אישור תקין . בעל האולם יעביר כמה ימים  מראש למערך השיטור את פרטי האירועים של כל ערב כולל שמות ופרטי המוזמנים. בעל האולם יתחייב בהצהרה חתומה, לשמור על הכללים והתו הסגול לאורך כל האירוע. חבילת עלות הקורונה (שיטור, עלות בדיקות המלצרים, מתקני חיטוי וכו’) יחולק  בשווה בין בעל האולם ובעלי השמחה.

הצעת המתווה נשלחה לעיונו של שר הבריאות ח”כ יולי אדלשטיין. ואמש נפגש הרב חזקיהו סאמין עם רמ”ט שר הבריאות בכדי לקדם את ההצעה שתביא פתרון לאלפי חתנים וכלות.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>
מבזקי אתר המאורותמדי שבוע בקו ובאתר המאורות: שיעורו השבועי של הגאון רבי יחיאל נדב שליט"א בענייני פרשת השבוע – כל הפרטים במודעה המצורפת. שיעור אחרון: איך בוחרים שידוך? ומהו הלקח מהשידוך של יצחק ורבקה | פרשת חיי שרה עם הגאון הרב יחיאל נדב שליט”א • האזינו כעת – לחצו כאן באתר המאורות

מיזם מיוחד לשדכנים ושדכניות: מיוחד! מיזם ‘בואי תימן’ – מאגר שמות בחורי ישיבות בני תימן | הגירסא המעודכנת מנחם-אב ה’תש”פ | לקבלת המאגר – שלחו בקשה אלינו במייל חוזר.
שהשמחה במעונו: ברכות ואיחולי מזל טוב לידידינו הרב אליעזר גיספן חדב"ן למרן הגר"ש קורח זצ"ל, לרגל אירוסי בנו הבה"ח שלמה הי"ו מבחירי ישיבות פוניבז' – נחלת בנימין. שיזכו לבנות בית נאמן בישראל.
ברכות ואיחולי מזל טוב: ברכות מזל טוב: לכבוד ידידינו הגאון הרב אורן צדוק שליט”א מרבני בית ההוראה ‘המאורות’ לרגל אירוסי בתו בשעטו”מ עם בן ידידינו הרה”ג רבי נחמיה ניסים שליט”א מרבני העיר רחובות – הבה"ח ר' אליהו הי"ו מבחירי ישיבת אור ישראל בפ"ת | ברכותינו שיזכו לבנות בית נאמן בישראל.
העתירו: ביום שלישי בשבוע הבא, יתקיים דיון מכריע על היכל בית מדרשינו המרכזי לקהילות תימן בעיר בני ברק – בהוראת רב הקהילה שליט"א הציבור נקרא לקרוא מדי יום פרק ל"ה בתהלים – "והן אל כביר לא ימאס תפילת רבים".

42 שנה לפטירתו: 42 שנה לפטירתו – הגאון הצדיק רבינו חזקיה מלאכי זצוק”ל רב שכונת משכנות ברמת השרון • שביבי אור | לצפיה – לחצו כעת כאן | להורדת קובץ "דרך פקודיך" – מתורתו ומשנתו של רבינו זצ"ל – לחצו כאן
ברוך דיין האמת: הלך לבית עולמו הרב מאיר חבורה זצ"ל מזקני תימן בעיר ראש העין, מראשי קהילת 'אהל צדוק', וחתנו של הגאון מארי צאלח נגר זצ"ל. הותיר אחריו דורות של תלמידי חכמים ויראי שמים.

>> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>מצורפיםגיליונות השבת לפרשת תולדות ה'תשפ"א
לצפיה והורדה: עלון 'משכן שילה' לפרשת תולדות תשפ"א – לחצו כעת כאן
עיוני הלכה ומנהג בפרשה – לפרשת תולדות התשפ”א | בעניין סעודת הבראה – אבילות ובדין מעשר כספים למנהג תימן – לצפיה ועיון לחצו כאן.

לעיון והורדה: גיליון חדש בקרבי לחודש כסליו ה'תשפ"א  להורדה לחצו כאן
להורדה: גיליון "גנזי מלכים" לפרשיות תולדות ויצא משנת ה'תש"פ – לעיון הורדה לחץ כאן

*
בברכת התורה, מערכת המאורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0