r אשמורות בכותל המערבי - נוסח תימן

אשמורות בכותל המערבי

23 ינוארלא ישכח לעולם מלבם של כל בני התורה, אברכים, בחורי ישיבות, ובעלי בתים כאחד. המקום היחיד אשר היה מפגש אדיר רב עצמה "כאיש אחד בלב אחד" לכל קהילות קודש – עדת יהודי תימן.


המראה המרהיב, כל שנה בלילי ששי בחודש "אלול", לראות המוני בית ישראל מטף ועד זקן, טלית ותפילין בידיהם, מדירים שינה מעיניהם ונוהרים מכל קצוות הארץ, בשעה 3:00 בלילה לעבר מנהרת הכותל המערבי. היה די בכך להעיר את האדם מתרדמתו ולהזכירו, "אלול".


 


והכל בזכות המנוח רבי שלמה סיאני זצ"ל אשר ארגן את הערב הנפלא הזה מדי שנה בשנה. מאז שחרור הכותל המערבי בשנת תשכ"ז, כל חודש "אלול". לכל תחנת מוניות בירושלים שנצלצל  בשעה 2:30 בלילה, עוד לפני שנזדהה יאמר לנו: "לכותל" – לסליחות של התימנים… הנהגים מנסים להפנים את רגשותיהם, אך – במהלך הנסיעה נשברים, ושואלים בהתפעלות מה, בשעה כזו נוסעים לכותל? ותוך כדי דיבור עונים הם בעצמם "אשריכם אלול, סליחות".


כבר בכניסה לכותל בכביש המפותל נפגשות עשרות המוניות מכל הישיבות, מכוניות פרטיות מכל הארץ, אוטובוס מבני ברק, ועוד הבאים ברגל. ובכותל השמם מאיש בשעה זו נשמעה המולה רבה של הקהל העצום ממש כאמצע היום, מתרכזים כולם במנהרת הכותל.


 


שם כבר המנוח זצ"ל מקדם כל אחד ואחד בספר פנים יפות, בברכת שלום עליכם וכסא לשבת, וכמו כן ירוץ לעבר התיבה להביא ממאות האשמורות שהוציא במיוחד לערב זה לכל מי שבא.


ולתיבה מעלה המנוח זצ"ל רבנים יראי ה' ובמיוחד היה מעלה בחורי ישיבה צעירים  לקטעים מן האשמורות ללמדם ולחזקם.


***


ומי שלא ראה מראה נפלא זה  ולא הרגיש הרגשה נפלאה זו, של מאות אברכים בני תורה, בחורי ישיבה, ובעלי בתים יושבים ואשמורותיהם בידיהם וזועקים בבכי מר וקול זעקה: "ה' ה' אל רחום וחנון.." וקול השופרות מהדהדים ברקע, לא ראה התרוממות רוח מה היא. אי אפשר היה שלא להזיל דמעות ולהרגיש שכינה חופפת מעל. ועוד החזן זועק "רחמנא דעני לתבירי ליבא ענינן, רחמנא דעני לתבירי ליבא ענינן" נשמעת דפיקה על התיבה והמנוח זצ"ל ממרר בבכי.


"רבותי !  זה הזמן לצעוק לה' יש הרבה חולים, יש הרבה צרות בעם ישראל".


והקהל הקדוש אשר שומע לב זועק, לב מלא רחמים, לכל יהודי, לכל צרה שבעולם, לב שמרגיש את כל האומה נאנחים ומשוועים למרום בקול צעקה: "רחמנא ענינן".


רגעים של התעלות, רגעים שהמנוח זצ"ל חרט בליבנו. הרגשת כאבו של כל יהודי בכל מקום, כי "שבט יהודה בדוחק ובצער…" ואנו בתפילה: " שועתנו תעלה לשמי מרומים אל מלך יושב על כסא רחמים".


 


***


ובסיומם של האשמורות, עם שמש, לפני נץ החמה, מתעטפים בטלית, מניחים תפילין, ובמעטה של יראהו קדושה מתחילים זמירות ביחד ובנחת ובקול רם. קהל רב שבא להתפלל שחרית בבוקר, מסתופף ומשקיף לעבר מראה נפלא זה.


 


לאחר התפילה היה מחלק המנוח עוגות ועוגיות, ומי לא זוכר כיצד היה מסתובב בינינו עם עשרות קבלות של המוניות ומשלם לכל מי שהגיע דמי הנסיעה, בסכום מצטבר של מאות שקלים.


על פניהם של הקהל הקדוש מורגש בחוש טהרה ויראת ה' ושכינה אומרת: "ישראל אשר בך אתפאר".


ותחושת קרבה אל ה' זו, בלילה נפלא שכזה הרי היא כזריקת מרץ לכל השבוע כולו עד ליל ששי הבא שחיכינו לו כאויר לנשימה.


 


כל הזכויות הללו, התפילות בכונה, הלימוד בהתמדה, המידות הטהורות, בכל חודש אלול לכל מאות יראי ה' שהשתתפו בלילי ששי כולם יזקפו למנוח, אשר עמל במסירות וללא לאות, למען כל עם ישראל. ואנו נותרנו למרר בבכי ומספד:


"אנשי אמונה אבדו באים בכח מעשיהם… מרוב עווננו אבדנום, נאספו מנו בחטאנו… סעו המה למנוחות עזבו אותנו לאנחות".


הבכי הזה עדין נשמע בחללו של עולם, וקריאתו הרמה עוד מהדהדת ואינה נותנת מנוח:


רבותי! תזעקו לרבש"ע על הצרות של עם ישראל.


נישא כפינו למרום ונתחנן "רחמנא! אידכר לן צלותיה דשלמה מלכא בדיל ויעבור" תנצב"ה


 


***


כיום לאחר שלוש עשרה שנה מאז שנפטר המנוח, ממשיכים דרכו ביתר שאת בניו הי"ו ובראשם ידידנו הרב אריה סיאני שליט"א, ובמיוחד בזמנינו שתנועת התשובה תופסת תאוצה נוהרים אלפי אנשים במשך חודש אלול עד יום הכפורים מכל קצוות הארץ. יצויין, שמנהרות הכותל נפתחות במיוחד לכניסת הנשים כדי שתוכלנה לשמוע מקרוב. רמקולים נמצאים במקום, וחזנים ידועי שם יורדים לתיבה. ובכל לילות ששי וערב ראש השנה ועשרת ימי תשובה וערב יום כפור, כל המנהרה מלאה עד אפס מקום.


 
חוזרים בתשובה בזכות ה"אשמורות" בכותל
הרב אריה הי"ו סיפר לנו, פעם אחת נקלעתי ללויה בכפר סבא,  ופתאום ניגש אלי אדם בעל חזות חוזר בתשובה, קרא "שלום עליכם" ויחבקני, שאלתיו האם מי אתה?.. ואז ענה לי, "בזכותך כל הרחוב הזה חזר בתשובה", אמרתי, אינני מחזיר בתשובה, ואינני גר כאן. ואז סיפר לי שנקלע ללילה אחד בימי חודש אלול לכותל המערבי, ופתאום שמע קול שופרות מהדהדים ברקע ויחד איתם נשמע י"ג מידות ברוב עם, התקרב לתוך מנהרות הכותל ולעיניו נראו מאות מתפללים. "הדבר הזה גרם לי לזעזוע ולחלחלה, הרגשתי רגעים של אמת וכמה אני הרחוק ממנה", ומאז סיפרתי לחברי שבשכונה מה ראיתי ומה שמעתי, ואז באנו בשבוע לאחר מכן, וכך התחלנו לחזור בתשובה ולחזור אל השורשים. על כן אני מודה לך בזכות הסליחות…


 


עוד סיפר לנו הרב אריה על אופנוען אחד, שחזר בתשובה בזכות שנקלע לכותל בלילה לאחר שעשה תחרות אופנועים, והודיע לאשתו שהוא הולך לנוח בכותל, ופתאום שמע את הסליחות ועוררו בתשובה… כיום הוא חוזר בתשובה.


וכן עוד סיפורים רבים על חיילים תימנים שהגיעו למקום ושינו את מהלך חייהם.


 מארגן האשמורות הרב אריה סיאני שליט"א 


בימים אלו אנו עומדים להוציא לאור חוברת אשמורות כולל תפילת שחרית בהוצאת מיוחדת באותיות גדולות מאירות עינים לימי הסליחות בכותל המערבי, לרווחת הציבור הרחב המגיע לאלפיו במשך כל ה-40 יום . כל המעוניין להנציח או לנדב לרפואה והצלחה לו ולבני ביתו יתקשר לפלאפון 052:2865451 או 02:5389593 אצל המארגן הרב אריה סיאני הי"ו רחוב בר גיורה 14 ירושלים.


כמו כן הארגון זקוק לתרומות להוצאות המרובות הן בכיבוד [שתייה ועוגות], הן בהסעות, מערכת הגברה, והן בהוצאות השוטפות, כל תורם ירשום בדף את השמות שמעוניין שיתפללו עבורו בימי הרחמים והסליחות ליד שריד בית מקדשינו.


הארגון גם פועל במשך ימות השנה בעצרות ותפילות על כלל ישראל.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0