r חנוכת בית כנסת ביישוב פסגות - נוסח תימן

חנוכת בית כנסת ביישוב פסגות

23 ינואר

במעמד רבנים נכבדים משוררים וראש המועצה האזרית מטה בנימין מר אבי רואה  נחנך בית הכנסת התימני "אהל יוסף" בישוב פסגות שבבנימין.


ברגשות שמחה והתרוממות הרוח נחנך אמש בית הכנסת "אהל יוסף" על שם רבי יוסף עוזרי ז"ל איש החסד מוקיר רבנן ותלמידיהם.


בית הכנסת נתרם על ידי בנו מר עזר עוזרי בן למשפחת עוזרי המפורסמת שהייתה ידועה עוד בצנעא כמשפחה הראשונה לכל דבר שבקדושה חסד וסיוע לנזקקים ,ובמסירותם ותמיכתם של חברי מזכירות הישוב פסגות. את ניהול הפרויקט הוביל קידם ודחף במרץ רב רוני עוזרי ממקימי המניין ותושב היישוב פסגות המשמש כיו"ר אגוד בתי אבות ודיור מוגן בישראל ומנכ"ל רשת בתי עמית בירושלים.


ארון הקודש המפואר נתרם על ידי הרב פנחס כהן העומד בראש הקהילה  ורעייתו חנה לזכר הוריהם.


את האירוע כיבדו בנוכחותם רבני המקום רבנים ונכבדים מהעדה התימנית ביניהם רב הישוב פסגות הרב שלמה וייצן הרב ציון חוברה הרב יוסף עראקי הרב ציון נדב והרב שלמה שרעבי המשמש כיו"ר הועד הכללי של קהילת התימנים בירושלים.


באירוע נשא דברים גם ראש המועצה האזורית מטה בנימין מר אבי רואה.


האירוע נפתח בתהלוכת ספרי התורה מהמבנה הזמני לבית הכנסת בו נישאו נאומים ודברי תורה וברכה, הופעה של מקהלת ילדים דור העתיד ששרו משירת תימן תפילת מנחה וערבית והסתיים בג'עלה, בסעודה חגיגית ושירי ספר הדיוואן הידוע מפי המשוררים במקום כמיטב המסורת התימנית עתיקת היומין.


המניין התימני בפסגות הוקם לפני שמונה עשרה שנים על ידי הרב פנחס כהן ורוני עוזרי והוחזק במסירות רבה על ידי השניים ובני משפחותיהם במשך שנים. הוא ידע עליות ומורדות אך רצונם להנחיל לילדיהם ולדור הצעיר את מסורת תימן לא הרפתה את ידיהם.


החברים התפללו בקרוואן, נדדו במבנים שונים ביישוב ותקופה מסוימת אף קיימו את התפילות בביתו של הרב פנחס כהן עצמו. לפני שנים אחדות, באחד מהשלגים הכבדים אותם ידע היישוב פסגות, קרסה תקרת הקרוואן של בית הכנסת ובנס מקום ארון הקודש וספרי התורה לא נפגעו. תקופות, כשאחד מחברי המניין המצומצם היה יוצא לשבתות ולחגים מהיישוב היו חברי המניין דואגים מראש לארח אנשים על מנת לקיים את התפילות. אף תושבים מהיישוב שאינם נמנים על העדה התימנית היו מגיעים להתפלל כדי לשמר ולחזק את המניין, בהבינם את חשיבותו ונחיצותו. במהלך השנים חברו לשניים תושבים צעירים ששימור מסורת תימן יקרה ללבם והם היוו חיזוק משמעותי לקהילה המצומצמת.


האכפתיות השלום האחווה והרוח הטובה הינם נר לרגליו של רב הקהילה אשר שימש שנים רבות כרב צבאי, בין היתר של הבסיס צריפין, ובזכות צניעותו וטוב לבו הצליח לגבש סביבו חברים ושותפים נאמנים לדרך.


מסירות הנפש והדבקות במטרה נשאו פרי היום ברוך ה' מתקיים מניין דינמי צעיר ופורה אותו מרכיבות משפחות טובות מפסגות  ולו שותפות (ובו מעורות) גם נשות הקהילה. מלבד התפילות ושעורי התורה מתקיים בבית הכנסת "אהל יוסף" חוג לאמירת תהילים ושירת פיוטים מספר הדיוואן של המשורר רבי שלום שבזי על ידי הרב אבשלום בידני תלמיד כולל הדיינות "בני דוד" שביישוב וכמובן לימוד "מורי" לילדי הקהילה אותו מעביר המשורר ירון ימיני גם הוא חבר בקהילה התוססת.


יהדות תימן נאבקה על שמירת מורשתה משך שנים בגלות מרה בתנאים של מצוקה ושלטון עוין.


כיום חיה פועלת נושמת ומצמיחה שורשים כאן בארץ הקודש בארץ האבות.


 


לצפייה בתמונות בהגדלה לחץ על התמונות…


  

0